9 comments on “Biedronka dwukropka (Adalia bipunctata) – polimorfizm za 130 zł

  1. coraz częściej widuje się teraz biedroneczki pochowane w na wpół zwiniętych liściach. Mam nadzieję, że dwukropki – i siedmiokropki – przetrwają ofensywę azjatek.

  2. Szkoda, gdyż znalazłem doprawdy dziwnego grzyba. Ale na flogu widzę że masz kilka grzybów dobrze oznaczonych. Wiesz może, gdzie mógłbym spytać o grzyba?

    • Kiedyś zbierałem grzyby to i co niektóre gatunki znam, zwłaszcza te bardziej charakterystyczne, ale nie jest to tak obszerna wiedza jak o owadach, dlatego nie zajmuje się ich oznaczaniem. Jeśli chodzi o ich identyfikację, to odsyłam do mojej znajomej Barbary Kudławiec http://www.ptmyk.pl/?page_id=1570, która na grzybach zna się jak mało kto i myślę, że będzie mogła pomóc 🙂

  3. Hej, znalazłem ładną biedronkę, ale nie mogę ustalić gatunku. Jest czerwona/brązowa, na środku odwłoku posiada plamy przypominające nawiasy koloru ciemnożółtego. Z tyłu odwłoka ciemnożółte kropki. Łącznie więc cztery plamy. Znasz może taki gatunek? Na Colpolon nie znalazłem nic takiego ani w żadnym atlasie.

    • Z opisów nie oznaczam owadów. Już ze zdjęć często jest to dosyć trudne, a z opisu to już w ogóle. Zwłaszcza gdy chodzi o tak zmienną pod względem ubawienia grupę jak biedronki.

  4. Fakt, biedronki mogą nieźle namieszać w głowie… Właściwie jak długo zwykle oznaczasz gatunek? Mi ostatnio pół godziny zajęło oznaczenie czarnej odmiany dwukropki…

  5. Pingback: Biedronka arlekin [azjatycka] (Harmonia axyridis) – najeźdźca prosto ze wschodu | Świat Makro.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s