Cztery strony świata

 

 -----  Niesamowity świat egzotycznych owadów i innych bezkręgowców  -----

Idea leuconoe – Pixabay

Owady to najliczniejsze organizmy na świecie. Przypuszcza się, że mogą stanowić nawet 80% wszystkich gatunków zwierząt. Do tej pory odkryto około miliona gatunków, ale szacuje się, że może ich być o wiele więcej. Naukowcy nie są zgodni co do dokładnej liczby, ale możliwe, że jest ich od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów. Owady zamieszkują praktycznie całą kulę ziemię. Właściwie nie udało im się opanować jedynie morskich głębin, gdzie królują skorupiaki, oraz Antarktydy, w której żyją zaledwie dwa gatunki. Większość z nich skolonizowała przede wszystkim rejony tropikalne i subtropikalne, a zwłaszcza lasy deszczowe, chociażby w Ameryce Południowej, Afryce, czy Azji. Wiele z tych miejsc jest słabo zbadanych, dlatego właśnie, mnóstwo nowych gatunków, wciąż może czekać na odkrycie.

Oncopeltus fasciatus – Pixabay

W tym dziale będę wam prezentował gatunki, które zamieszkują różne rejony świata. Pojawią się więc bezkręgowce, które zamieszkują nasze najbliższe sąsiedztwo, czyli inne kraje Europy, ale także te z odleglejszych zakątków świata. Nie zabraknie więc gatunków z USA, Brazylii, Australii czy Japonii. Wiele z nich zasługuje na przedstawienie, nie tylko dlatego, że są bardzo ciekawe, ale również z tego względu, że coraz więcej osób ma okazję, by spotkać się z nimi oko w oko. Wędrówki do coraz to odleglejszych krajów zyskują na popularności, a wiele egzotycznych gatunków pojawia się w naszym otoczeniu, czy to w ogrodach zoologicznych, czy wręcz w naszych domach, gdzie hodujemy je, jako ciekawych pupili. Dlatego właśnie, postanowiłem rozszerzyć formułę tego bloga i tym samym pokazać niesamowite bogactwo owadów z całego świata oraz oczywiście wielu innych, wspaniałych bezkręgowców.


Na podstawie rozmieszczenia zwierząt, w tym również owadów, naukowcy podzielili nasz świat na odrębne krainy (nazywane również regionami), by pokazać w ten sposób odmienność fauny każdej z nich. Obecnie wyróżnia się osiem krain zoogeograficznych i to właśnie w oparciu o nie, postanowiłem posegregować bezkręgowce, które będą się pojawiać w tym dziale.

 

Kraina palearktyczna

Kraina palearktyczna – Wikimedia commons/carol/CC BY-SA 3.0

Kraina palearktyczna, znana też po prostu jako Palearktyka, jest największą wyróżnioną krainą zoogeograficzną. Obejmuje ona całą Europę, północną i środkową Azję, a także północną Afrykę. Jednocześnie jest ona reprezentowana bardzo skromnie, bo i też obejmuje przede wszystkim klimat zimny i umiarkowany, oraz po części również podzwrotnikowy, dlatego też nie ma co tutaj liczyć na wielkie ilości owadów, czy tym bardziej pajęczaków, a te, które są obecne, rzadko osiągają pokaźne rozmiary.

Buthus occitanus

Carabus (Damaster) blaptoides

Chwytówka modliszkowata (Mantispa styriaca)

Euscorpius flavicaudis

Pawica gruszówka
(Saturnia pyri)

Smukwa plamkowana
(Megascolia maculata)

Szerszeń azjatycki
(Vespa velutina)

Kraina nearktyczna

Kraina nearktyczna – Wikimedia commons/MPF/CC BY-SA 3.0

Kraina ta, znana też jako Nearktyka, obejmuje praktycznie całą Amerykę Północną, aż do północnego Meksyku. Pod względem zamieszkujących ją gatunków, jest bardzo podobna do Palearktyki, chociażby dlatego, że w czasach epoki lodowcowej, pomiędzy obiema krainami istniało połączenie, dzięki któremu, zamieszkujące je zwierzęta, w tym również owady, mogły między nimi wędrować. Dodatkowo, dominuje tam klimat zimny oraz umiarkowany, dokładnie tak jak w Palearktyce. Z tego też względu, badacze często łączą ze sobą obie te krainy w jedną, ogromną krainę holearktyczną.

Corydalus cornutus

Samiec Lucanus elaphus/inaturalist/Rob Van Epps/CC BY-NC 4.0

Lucanus elaphus

Tęcznik (Calosoma scrutator)

Kraina neotropikalna

Kraina neotropikalna – Wikimedia commons/carol/CC BY-SA 3.0

Oto kraina, która rozciąga się od środkowego Meksyku, na południe aż po całą Amerykę Południową. W jej skład wchodzą również wyspy Karaibskie. Lwia jej część znajduje się w zasięgu klimatu tropikalnego, dlatego też zamieszkuje ją bardzo wiele gatunków owadów, zwłaszcza w lasach deszczowych Amazonii. Ameryka Południowa słynie z ogromnej liczby owadów, szczególnie tych, które osiągają znaczne rozmiary (tutaj właśnie można znaleźć ogromne gatunki chrząszczy, jak Titanus giganteus czy Dynastes hercules), a także przepiękne motyle z rodzaju Morpho. Również pajęczaki są tutaj bardzo licznie reprezentowane, wiele gatunków ogromnych ptaszników pochodzi właśnie stąd.

    Dryas iulia    

Tytan (Titanus giganteus)

Kraina australijska

Kraina australijska – Wikimedia commons/carol/CC BY-SA 3.0

Kraina zoogeograficzna, która obejmuje obszar Australii, Tasmanii, Moluków, Nowej Gwinei, Nowej Zelandii i większości wysp Oceanu Spokojnego. Większa część obszaru należy do strefy klimatów zwrotnikowych. Tylko na południowych krańcach występuje klimat umiarkowany. Dominują w niej stepy, pustynie, zarośla, sawanna oraz lasy równikowe. Wschodni kraniec Australii oraz Nowa Zelandia są pokryte lasami liściastymi. Fauna krainy australijskiej znacząco różni się od innych regionów, ponieważ można w niej spotkać wiele endemicznych gatunków, które nie występują nigdzie indziej.

Atrax robustus

Buldożnice (Myrmecia spp.)

Lasiorhynchus barbicornis

Cały świat… lub jego znaczna część

Wiele organizmów, w tym również owadów, nie lubi się trzymać jednego miejsca na mapie i czy to z własnej woli, czy to za sprawą człowieka, zamieszkują więcej, niż tylko jedną krainę zoogeograficzną. O takich gatunkach też będę czasami pisał i znajdą swoje miejsce właśnie tutaj.

Komary z rodzaju Toxorhynchites

Modliszka chińska
(Tenodera sinensis)

Pluskwiaki z rodzaju Halobates

Przybyszka amerykańska (Periplaneta americana)

Skrócieniec błękitnooki
(Evania appendigaster)