Ten ciekawie wyglądający pajączek prowadzi raczej skryty tryb życia, więc znów nie tak łatwo na niego trafić. Bywają jednak sytuacje, kiedy nam się pokazuje. Sam spotkałem się z nimi w podziemnym przejściu dla pieszych, pod jedną z dróg tuż pod Olsztynem. Pająki natrafiają w nim na przeszkodę w postaci gładkich ścian tunelu. Próbują się na nie wspinać, ale ciągle się z nich zsuwają, gdyż nie są wstanie chodzi po pionowych, gładkich powierzchniach. Zupełnie jak pająki w naszych domach, które po wpadnięciu do umywalki, nie potrafią się z niej wydostać.
Systematyka
Nasz bohater zalicza się do rodziny omatnikowatych (Theridiidae). W przeszłości, a czasami również teraz, bywa przez niektórych zaliczany do rodzaju Steatoda i w sumie nie ma się co dziwić, zwłaszcza jeśli spojrzy się na samicę tego gatunku. Mimo to, znacznie częściej bywa obecnie klasyfikowany właśnie jako przedstawiciel Asagena. W naszym kraju mamy tylko jeden gatunek z tego rodzaju i jest nim właśnie nasz bohater.
Wygląd
Ten nieduży pajączek osiąga od 5 do niecałych 6 mm. Pod względem wyglądu mamy wyraźny dymorfizm płciowy między samicą, a samcem i nie chodzi tylko oto, że na nogogłaszczkach samca znajdują się bulbusy, czyli pakieciki z nasieniem.
Samica jest nieco większa od samca, a na pewno masywniej zbudowana. Z wyglądu przypomina nieco przedstawicieli rodzaju Steatoda, ale ma masywniejszą budowę ciała, a jej nogi są jeszcze grubsze. Jej odwłok jest duży, gruby i kulisty. Z ubarwienia brązowy, silnie błyszczący. Z przodu odwłoka mamy żółtawy lub białawy pas. Podobnej barwy plamki występują także na wierzchu odwłoka. Przeważnie jest to jedna, kreska na każdym jego boku, ale rysunek ten bywa bardzo zmienny. Nie zawsze widać wszystkie plamki, często mają zmienną długość czy intensywność, no i wreszcie czasami w ogóle ich nie ma.
Samiec, choć smuklejszy, to jest jeszcze bardziej kolorowy niż samica. Rysunek na jego odwłoku jest podobny do tego u samicy, ale przeważnie jest dużo intensywniejszy, znacznie bardziej wyraźny. U obu płci, nogi są brunatno-czarne, znacznie bardziej kolorowe niż u przedstawicieli rodzaju Steatoda.
Gdzie go można spotkać?
Nie jest rzadki i można na niego trafić raczej w całym kraju, jednak ze względu na skryty tryb życia nie widuje się go zbyt często.
Tryb życia
Ano właśnie, dorosłe można przeważnie zauważyć, jak biegają wśród ściółki leśnej oraz na piaszczystych drogach i w ich pobliżu. Są bardzo ruchliwe i w czasie biegu niechętnie się zatrzymują. Jak podają źródła, które znalazłem, pająki te tworzą płaskie, rzadko utkane pajęczyny, z jeden lub dwa centymetry nad ziemią. Wydaje się jednak, że ze względu na rozbiegany tryb życia, który często prowadzą, zdarza im się również polować aktywnie. Ich łupem padają głównie mrówki i mniejsze chrząszcze.
I to w zasadzie wszystko co mi wiadomo o tym gatunku. Być może w przyszłości znajdę o nim więcej danych i wówczas uzupełnię ten tekst.