Pozostałe rodziny pająków

Młody motacz na śniegu.A oto dział, w którym zaprezentuje mniejsze rodziny, głównie te, w których mam do pokazania jednego lub najwyżej dwóch przedstawicieli. By się nie rozdrabniać, zebrałem je w jednym miejscu.

Nasosznikowate (Pholcidae)

Rodzina pająków licząca na świecie około 1800 gatunków, w Polsce zaś tylko 3. Nasoszniki to malutkie pająki o bardzo długich i do tego cienkich nogach. Na zaokrąglonym głowotułowiu znajduje się 8 lub 6 oczu, ułożonych w trzech grupkach. Rodzime gatunki są synantropijne. Znaleźć je można głównie w naszych domach i innych budynkach. Tworzone przez nie pajęczyny są nieregularne. Ich łupem padają najróżniejsze gatunki owadów, ale także inne pająki. Zimą, kiedy brakuje pożywienia, nasoszniki opuszczają swoje sieci i poszukują swych ofiar aktywnie. Nasoszniki są znane z tego, że mimo niewielkich rozmiarów, potrafią upolować znacznie większą zdobycz, niż one same, nawet ogromne pająki kątniki.

Nasosznik (Pholcus cf. alticeps)

Motaczowate (Anyphaenidae)

Nieduża rodzina, licząca na świecie z jakieś 600 gatunków. W Polsce natomiast mamy tylko jednego i jest nim motacz nadrzewny (Anyphaena accentuata). W ciągu dnia, samiczki tych pająków przebywają w niewielkich oprzędach tworzonych na liściach, nocą zaś polują aktywnie na różne owady. Ciekawostką jest fakt, że samczyki potrafią wydawać ciche dźwięki, uderzając nogogłaszczkami i spodem odwłoka o powierzchnię liścia. Tym bębnieniem starają się zdobyć przychylność partnerek. Motacze są aktywne właściwie przez cały rok, można je znaleźć nawet zimą, kiedy to pojawiają się na pniach drzew, a nawet na śniegu.

Motacz nadrzewny (Anyphaena accentuata)

Obniżowate (Liocranidae)

Kolejna mała rodzina, licząca na całym świecie raptem niecałe 300 gatunków. W Polsce mamy ich natomiast 12. Są to raczej średnie pająki, o wyglądzie przypominającym pogońcowate (Lycosidae). Ich ciała są dość krępe, zaś nogi stosunkowo grube. Prowadzą głównie naziemny tryb życia, zaś najbardziej aktywne są nocą. W ciągu dnia wolą się ukrywać w różnych, leśnych zakamarkach i jedynie od czasu do czasu można je spotkać biegające po drogach. Najbardziej znany jest knapiatek brązowy (Agroeca brunnea), którego samica, tworzy pod osłoną nocy biały kokon w kształcie odwróconego kieliszka, zaś następnej nocy, pokrywa go grudkami ziemi, dzięki czemu świetnie go maskuje.

Knapiatek brązowy
(Agroeca cf. brunnea)

Worczakowate (Gnaphosidae)

Rodzina pająków licząca około 2000 tys gatunków, w Polsce zaś ponad 50. Są to średnie bądź duże pająki, o mocnej budowie ciała. Z ubarwienia są przeważnie czarne lub brunatne. Zdarzają się również gatunki bardziej kolorowe, a nawet o metalicznym połysku. Dotyczy to szczególnie tych gatunków, które stosują mimikrę i podszywają się pod mrówki. Worczaki prowadzą skryty tryb życia. Za dnia chowają się w ściółce leśnej, pod martwym drewnem i w różnych szczelinach. Nocą natomiast wyruszają na łowy. Nie tworzą sieci łownych, lecz polują aktywnie.

Kraśniak ciemny (Micaria fulgens)

Kwadratnikowate (Tetragnathidae)

Rodzina pająków, blisko spokrewniona z krzyżakowatymi. Na całym świecie jest ich około 1000 gatunków, w Polsce zaś 16. W większości przypadków, są to dość spore pająki, o wydłużonym ciele, prostokątnym odwłoku i długich, cienkich nogach. Od dłuższego czasu, do kwadratnikowatych zaliczają się również czaiki (Metellina spp.), wraz z kuzynami, które wcześniej tworzyły odrębną rodzinę. Pająki z tego rodzaju mają nieco jajowate odwłoki, a ich nogi są znacznie krótsze niż np. u kwadratników z rodzaju Tetragnatha. Kwadratnikowate tworzą koliste pajęczyny, podobne do tych, które budują krzyżaki. Różnią się jednak tym, że ich środek („pępek” całej sieci) jest zupełnie pusty.

Czaiki (Metellina spp.)

Pająki zimą

Tutaj nie będę się rozpisywał. W przeszłości napisałem artykuł, w którym pokazałem pająki, spotkane zimą nad pewnym jeziorem. I właśnie w tym dziale znajdziecie do niego link.

Pająki, którym niestraszny jest mróz