Owadziarki (Terebrantes)

Kolejna samica, przy składaniu jaj.Grupa błonkówek, dość różnorodna pod względem wyglądu, a często także i biologii. Większość z nich jest podłużna, zaś na końcu odwłoka samic często znajduje się długie pokładełko. W dużej mierze są parazytoidami innych owadów. Istnieją jednak również gatunki rozwijające się w roślinach.

Gąsienicznikowate (Ichneumonidae)

Rodzina owadów licząca na świecie około 25 tys. gatunków, w Polsce zaś blisko 3200. Ta ciekawa grupa owadów, jest niezwykle różnorodna. W większości są silnie wydłużone, o niepozornych barwach, ale trafiają się również bardziej kolorowe. Wiele z nich ma dość spore rozmiary jak na błonkówki. Te z podrodziny Rhyssinae potrafią mierzyć nawet do 4 cm, a wliczając w to pokładełka niektórych samic, mogą osiągnąć długość nawet 13 cm! Istnieją jednak również bardzo malutkie gatunki. Przedstawiciele rodzaju Gelis nie tylko mierzą po kilka milimetrów, ale nie mają również skrzydeł, z wyglądu zaś przypominają mrówki. Dorosłe gąsieniczniki wielu gatunków chętnie odwiedzają kwiaty, by pożywiać się pyłkiem i nektarem. Najbardziej znane są jednak ze sposobu życia larw. Te rozwijają się w ciałach innych owadów i pajęczaków, przy czym poszczególne gatunki mają swoich ulubionych żywicieli. Łupem gąsieniczników, zgodnie z nazwą, często padają gąsienice motyli i larwy innych owadów, ale nie jest to też jakoś szczególnie sztywna reguła. Ze względu na swoją działalność, gąsieniczniki są wyjątkowo pożyteczne, gdyż ograniczają liczebność wielu owadów, często uważanych za szkodniki. Wiele z nich, na pierwszy rzut oka, wygląda na groźne, ale w rzeczywistości są dla ludzi zupełnie nieszkodliwe.

Coleocentrus excitator

Gąsieniczniki z podrodziny Pimpilinae

Gąsieniczniki z rodzaju Gelis

Zgłąb
(Megarhyssa cf. rixator)

Zgłąb
(Megarhyssa cf. vagatoria)

Zgniotowate (Ibaliidae)

Rodzina błonkówek, który liczy na całym świecie zaledwie… 20 gatunków! U nas żyją natomiast trzy, choć nie można wykluczyć obecności jeszcze jednego gatunku. Zgniotowate zaliczają się do nadrodziny galasówek (Cynipodidae), jednak cała ta rodzina prowadzi zupełnie inny tryb życia niż galasówki. Podobnie jak gąsieniczniki są parazytoidami innych owadów, głównie larw trzpiennikowatych. U samic zgniotowatych mamy do czynienia z czymś w rodzaju rozkładanego pokładełko, które choć wygląda na niepozorne, to jest bardzo przydatne, do przebicia się przez twarde drewno. Ze względu na swą działalność, są oczywiście bardzo pożytecznymi stworzeniami.

  Ibalia drewseni