7 comments on “Bąki z rodzaju Hybomitra – nieustępliwi krwiopijcy

  1. Niejako wychowałem się entomologicznie na opowieściach o Hybomitra tarandina. W moim przekonaniu to gatunek wręcz mityczny. Kilkakrotnie odwiedziłem stanowisko w rezerwacie Piskorzeniec, gdzie bywał obserwowany przed laty. Ale bez sukcesów. Niemniej jego zasięg nie ogranicza się do Twoich stron, oprócz tego zasiedla ( lub zasiedlał ) wyspowo świętokrzyskie. Moim zdaniem to jedna z najwspanialszych Twoich obserwacji. Przy okazji – tak się składa że znam jego polska nazwę, która oddaje upodobania siedliskowe. Bąk syberyjski.

    • Też się cieszę, że udało mi się na niego natrafić… w sumie, jeśli pamięć mnie nie myli, to widziałem go chyba dwa razy. Pierwszy raz natknąłem się kilka lat temu, gdy pewna samica postanowiła spróbować, jak smakuje, oj musiałem się sporo namęczyć, aby dała mi spokój. Wtedy zresztą zdjęcia mi wyszły tak sobie, dlatego cieszę się, że za drugim razem te zdjęcia wyszły mi dużo lepiej.

      O, a o tym Świętokrzyskim to nie wiedziałem, dzięki za info, dodam je do artykuły, i o tej polskiej nazwie też.

    • Panie Rafale, czy dane dotyczące występowania tego gatunku w rezerwacie Piskorzeniec oraz w województwie świętokrzyskim są gdzieś opublikowane? Jeśli tak, mogę prosić o jakieś dane bibliograficzne?

  2. „W przeciwieństwie do komarów udaje im się jednak wzbudzać w nas znacznie więcej sympatii.” Ja mam na odwrót. Kiedy w dzieciństwie zdarzyło mi się przypadkiem zobaczyć jak wygląda i pracuje pyszczek bąka który na mnie przysiadł, to nabrałem takiego urazu, że jeszcze długo reagowałem na nie jakby mnie mnie atakowały co najmniej szerszenie. Ugryzienia komarów co prawda są swędzące, ale przynajmniej wykonywane maleńką „igłą”, a nie gębą jak u predatora. ; )

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s