O tej muszce miałem już okazję wspomnieć kiedyś u siebie na blogu, ale jako że zrobiłem jej więcej zdjęć, to postanowiłem poświęcić jej osobny artykuł. Po raz pierwszy spotkałem się z nią w Lesie Miejskim Olsztyna i to dobrych kilka lat temu. Od tamtej pory spotykałem ją regularnie, choć zazwyczaj widuje ją pojedynczo.
Systematyka i wygląd
Ta pięknie ubarwiona muchówka należy do rodziny bzygowatych (Syrphidae) i jest jedynym gatunkiem z tego rodzaju w naszym kraju. Dodatkowo jest również na tyle charakterystycznie ubarwiona, że nie sposób jej pomylić z żadną inną muchówką. Całe jej ciało jest błyszcząco czarne z wyjątkiem odwłoka. Dwa końcowe segmenty samca są czerwone, natomiast u samicy czerwony jest jedynie ostatni segment. Dzięki temu właśnie można bez trudu rozpoznać jej płeć. Z pomocą takiego ubarwienia, bzyg stara się naśladować trzmiela kamiennika (Bombus lapidarius), ale oczywiście jest znacznie bardziej spłaszczona, ma większe oczy i jest mniejsza. Dorasta bowiem jedynie do 1,2 cm.
Gdzie ją można spotkać?
Obecna w całej Polsce, choć częściej się ją spotyka w górach niż na nizinach. Pojawia się w lasach, w których dominują sosny, ponieważ to właśnie w nich rozwijają się jej larwy. Dorosłe muchówki pojawiają się wiosną, zwłaszcza w maju i wtedy też jest największa szansa na ich spotkanie.
Tryb życia
Larwy tej muchówki rozwijają się w sosnach, ale nie w żywych i stojących, tylko w pniach i to najlepiej dużych, wilgotnych i zaatakowanych przez grzyba murszaka rdzawego (Phaeolus schweinitzii). Sporadycznie mogą się też rozwijać również w pniach innych drzew iglastych. Dorosłe muchówki odwiedzają natomiast kwiaty, aby żywić się nektarem i pyłkiem. Szczególnie chętnie przylatują do kwiatów malin. Oprócz tego lubią przesiadywać na pniach, żeby się wygrzewać na słońcu. I to właściwie wszystko, co wiadomo o trybie życia dorosłych osobników. Reszta ich życia owiana jest tajemnicą.