15 comments on “Komar tygrysi (Aedes albopictus) – w Polsce nieobecny!

 1. Czy mógłbyś napisać jak sfotografowałeś tego komara w Olsztynie? Ze 2 słowa o sprzęcie ale przede wszystkim jak udało się do niego tak zbliżyć z obiektywem. Dzięki!

  • Zdjęcie wykonałem kompaktem Panasonic fz200, przy pomocy konwertera Raynox DCR-150 oraz dyfuzora na lampie wbudowanej… po prostu miałem szczęście, że zrobił sobie przerwę od atakowania mnie i skorzystałem z okazji. Czasami można je zobaczyć, jak mimo wszystko siedzą na roślinach i wtedy wystarczy się do nich spokojnie zbliżyć i działać bardzo szybko 🙂

   • Dzięki za odpowiedź. Mam dosyć nowego Lumixa FZ82, (który moim zdaniem jest super do zdjęć przyrodniczych i filmowania) czy twoim zdaniem będzie można go użyć z konwerterem Raynox DCR-250. Lumix ma obiektyw z gwintem wewnętrznym.
    Czy te „łapki” na konwerterze rozpierają się na zewnątrz obiektywu i łapią za ten gwint wewnętrzny czy raczej ściskają obiektyw do środka?

    Jeszcze drugie pytanie – takie zdjęcie jak z tym komarem, doświetlałeś czymś jeszcze?

 2. To jest kwestia czasu, gdy pojawi sie w Polsce, o ile juz sie nie pojawil, przeciez Slowacja i Niemcy „za sciana” 🙂

 3. Warto wiedzieć że także nasz rodzimy gatunek widliszek plamistoskrzydły jest w stanie roznosić malarię, tyle że w naszym klimacie choroba ta nie rozwija się w pełnym cyklu.

 4. Te komary pojawiły się. Warunki do życia i rozmnażania mają dobre. Zimy obecnie nie są mroźne i sprzyjają owadom. Sama zabiłam osobnika zaledwie tydzień temu. Pozdrawiam

 5. Jestem pełen podziwu za Pana profesjonalizm w wyszukiwaniu informacji o danych gatunkach, umiejętności oddzielania w tych informacjach „ziarna od plew” i ogromu pracy oraz rzetelności w tym co Pan tu prezentuje.
  Wierny „czytacz” 🙂

 6. Nie jestem znawcą tematu, więc brak mi 100% pewności, ale na 90% zrobiłem zdjęcie tygryska w Poleskim Parku Narodowym jakieś 2 tyg temu. Było ich całkiem sporo, powiedzmy koło 5% w porównaniu z innymi komarami. Na 20 komarów, które mnie ssały, jeden był tygrysi.
  Mogę podesłać zdjęcie – wygląd i pozycja przy ssaniu mi się zgadzają.
  Acha – poza DEET na komary działa też Ikarydyna i w mniejszym stopniu IR3535, choć nie mam pewności, czy na tygryski też.
  Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s