Oto przykład owada, który łączy w sobie jaskrawe barwy, z taką swoistą… niepozornością. Niby rzuca się w oczy, ale też nie wyróżnia się zbytnio spośród wielu innych, podobnie wyglądających błonkówek. Nie prowadzi też jakiegoś porywająco ciekawego trybu życia, ale skoro już go spotkałem, skoro już go sfotografowałem, to wypada go chociaż pokrótce przedstawić.
Systematyka i wygląd
W naszym kraju mamy około 15 gatunków z rodzaju Arge. Sporo prawda? Wszystkie one należą do rodziny obnażowatych (Argidae), mało znanej grupy rośliniarek, wśród których wyróżnia się głównie obnażacz różóweczka (Arge ochropus), czasami wyrządzający szkody wśród róż. W wyglądu trochę jest nawet podobny do naszego bohatera, ale jednak po bliższym przyjrzeniu się, można je od siebie odróżnić.
Nasz obnażacz to nieduża błonkówka, która osiąga od 7 do 8 mm. Jego ciało ma krępą, mocną budowę. Głowa, grube czułki, tułów oraz po części odnóża, są błyszcząco czarne, reszta ciała, zwłaszcza odwłok, są natomiast żółte. Warto zwrócić uwagę na skrzydła, które są przeźroczyste, z dużą, ciemną plamą na każdym z nich. U bardzo podobnego obnażacza z gatunku Arge cyanocrocea, na każdym, przednim skrzydle, zamiast plamki, występuje czarna przepaska.
Gdzie go można spotkać?
Pospolity w całej Polsce. Pojawia się na terenach otwartych, chociażby na leśnych polanach, łąkach czy nieużytkach. Najłatwiej można go zaobserwować na kwiatach. Dorosłe osobniki pojawiają się maja do września.
Tryb życia
Dorosłe osobniki możemy znaleźć na różnych gatunkach kwiatów, zwłaszcza białych, a czasem również żółtych. Z tego co obserwuje, wykazują duże zainteresowanie białymi baldachami dzikiej marchwi i to właśnie na niej potrafią się gromadzić bardzo licznie (nawet po kilkanaście osobników na jednym baldachu). Nie są płochliwe. Interesuje je wyłącznie spijanie nektaru i zjadanie pyłku, dlatego pochłonięte tą czynnością decydują się opuścić kwiat, dopiero po dłuższym niepokojeniu. Zupełnie inną dietę mają ich larwy. Te przypominają wyglądem gąsienice motyli, ale mają 8 posuwek odwłokowych, a nie 5. Lubią żerować gromadnie, a ich rośliną żywicielską jest głóg.