Wrzecień należy do bardzo niepozornych muchówek, które choć nie są wcale rzadkie, to jednak nie zawsze są łatwe do zauważenia. Zresztą, nawet jak się go zobaczy, to sfotografować go też nie jest wcale tak prosto i wierzcie mi… sporo czasu mi zajęło, by zrobić i zgromadzić te kilka zdjęć, które tu widzicie.
Systematyka i wygląd
Ten ciekawy przedstawiciel bzygowatych (Syrphidae) jest jedynym, rodzimym gatunkiem z rodzaju Baccha. Istnieje kilka innych gatunków z tej rodziny, które mają podobne ubarwienie, ale wrzecienia można łatwo poznać po kształcie jego ciała.
Po całości, jest bowiem bardzo smukły i podłużny, zupełnie jak igła, zaopatrzona w maleńkie skrzydełka. Jego odwłok rozszerza się jednak ku końcowi, nadając mu maczugowaty kształt. Wrzecienie nie są zbyt duże i osiągają od 7 do 11 mm. Z ubarwienia, w dużej mierze są czarne, mocno błyszczące, zwłaszcza na przedpleczu. Ogromne oczy są jednak brązowe. Żółte natomiast są nieliczne paski na odwłoku, a jego spód jest żółtawo-różowy.
Gdzie go można spotkać?
Występuje powszechnie w całej Polsce. Należy do stosunkowo pospolitych gatunków, zamieszkujących różnego rodzaju lasy. Pojawia się głownie w pobliżu dróg oraz wśród leśnych roślin zielnych. Preferuje miejsca wilgotne i zacienione, znajdujące się w półmroku. Dorosłe można obserwować od kwietnia do października.
Tryb życia
Wrzecienie są stosunkowo mocno rozlatane, ale trzymają się blisko podłoża, dlatego najłatwiej je można zobaczyć, gdy przykucniemy przy roślinach i skierujemy na nieswój wzrok. Wówczas możemy zobaczyć, jak te muchówki powoli unoszą się nad nimi i co jakiś czas przysiadają na ich liściach lub kwiatach. Łatwo się jednak płoszą, nie lubią też dłużej siedzieć w jednym miejscu. Czasami tylko zatrzymują się trochę dłużej przy kwiatach, by pożywić się pyłkiem i nektarem, lub na liściach, z których zlizują spadź. Ze względu na smukłe ciało, trudno jest je obserwować i kiedy odlecą kawałek, a my spuścimy z nich wzrok, wówczas trudno je wypatrzeć, zwłaszcza na ciemnym tle uschniętych liści czy igliwia. Na koniec wspomnę jeszcze krótko o larwach, bo nie mam o nich za dużo informacji. Wiem tylko, że można je znaleźć na różnych, leśnych roślinach, gdzie polują na mszyce.