Jak wielu przedstawicieli tasznikowatych (Miridae), nasz dzisiejszy bohater nie należy do zbyt znanych owadów. Informacji o nim, jest w książkach i Internecie jak na lekarstwo, dlatego mam nadzieje trochę to zmienić. Po raz pierwszy zetknąłem się z nim w tym roku (2015) i przyznam, że przykuł moją uwagę, ponieważ był bardzo liczny na przytuliach, rosnących przy brzegu jeziora. Nie było jednak łatwo zrobić im zdjęcia. Wiało bowiem niemiłosiernie, a one same, przy dłużej próbie robienia im zdjęć, robiły się coraz bardziej ruchliwe i niechętne pozowaniu. Zrobiłem więc dużo nieudanych zdjęć, ale na szczęście kilka z nich nadaje się do pokazania.
Systematyka i wygląd
Oprócz tego gatunku, mamy w Polsce jeszcze 8 innych gatunków, należących do rodzaju Polymerus. Od naszego P. nigrita różnią się jednak ubarwieniem poszczególnych części ciała, np. półpokryw lub nóg.
Ten malutki pluskwiak osiąga zaledwie 4,5 mm. Jego ciało ma krępy, rozszerzający się ku tyłowi kształt, zaś ostatnia para nóg, zdaje się być nieco większa niż pozostałe. Pod względem ubarwienia, niemal po całości jest czarny, pokryty licznymi, złotymi i srebrnymi włoskami. Kilka żółtych plamek znajduje się jedynie w dolnej części jego ciała.
Gdzie go można spotkać?
Gatunek pospolity w całym kraju. Spotykany jest w różnych, otwartych środowiskach, zarówno wilgotnych jak i suchych, wszędzie tam, gdzie rosną jego rośliny żywicielskie. Pojawia się w czerwcu i można go obserwować do września.
Tryb życia
Jak wcześniej wspomniałem, znalazłem ten gatunek na przytuliach, jednak trafia się również na innych roślinach z rodziny marzanowatych. Samice składają jajeczka w niedojrzałych owocach. Młode osobniki, tuż po wylęgnięciu są ciemnoczerwone i dopiero z czasem stają się ciemniejsze. Prowadzą oczywiście podobny tryb życia jak owady dorosłe, czyli przesiadują na roślinach żywicielskich i wysysają z nich soki. I to w zasadzie tyle, jeśli chodzi o ten gatunek. Wiem, że mało, ale niestety tylko tyle informacji można znaleźć na jego temat, więc i tyle musi na razie wystarczyć.