7 comments on “Imik trzęsawiskowy (Chalcosyrphus eunotus) – naznaczony kategorią CR

 1. Mateuszu, Twój blog jest świetny! Zarówno zdjęcia jak i długie, ale zdecydowanie NIE nudne opisy 🙂 Gratuluję pasji, wiedzy i umiejętności fotograficznych. Jesteś wielki! Pozdrawiam!

  • Panie Mateuszu. Gratulacje znalezienia gatunku w Olsztynie! Uzupełniam tylko, że od czasu opublikowania „Czerwonej Listy” kategoria zagrożenia tego gatunku została zmieniona z CR do EN w pracy: SOSZYŃSKI B., SOSZYŃSKA-MAJ A., KLASA A. (2007) Zmiana statusu Chalcosyrphus eunotus (LOEW, 1873) (Diptera: Syrphidae) w Polsce. Dipteron 23: 60-61.

   Życzę udanych łowów! Olsztyn i okolice to piękny i bogaty faunistycznie teren.

   • …natomiast koleja praca (2 lata później) utrzymuje oryginalny status CR. Soszyska-Maj A., Soszyski B., Klasa A. (2009) Distribution and ecology of the saproxylic hoverfly Chalcosyrphus eunotus (Loew, 1873) (Diptera: Syrphidae) in Poland. Fragm. Faunist. 52(2): 191-195.

 2. Prawdopodobnie ten owad zrobił sobie gniazdko w doniczce z pelargonią na moim balkonie. Pracowicie przynosi fragmenty liści i wciąga je pod ziemię.

  • Nie, to na pewno nie ten owad, fragmenty listków pod ziemią mogą wciągać miesierki (Megachile sp.), które są błonkówkami, nie muchówkami 😉

 3. Pingback: Bzyg rarytas i entomologiczna majówka w Lesie Miejskim – Stare Profesorskie Gadanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s