4 comments on “Koziułka wielka (Tipula maxima) – największa mucha w Polsce!

 1. Zgadzam się co do zamiłowania koziułki wielkiej do wilgoci. Ostatnio będąc w miejscu pracy które znajduje się niedaleko rzeki spotkałem dwie sztuki. To jest rzadki gatunek czy raczej pospolity? pytam ze względu na to iż pierwszy raz je widziałem.

  • Co do częstotliwości jej występowania to niestety nie ma za dużo informacji. Wiem jedynie, że na terenach górskich jest w miarę częsta, więc podejrzewam, że w pozostałej części kraju może być rzadziej spotykana.

 2. Twoje zdjęcia przedstawiają samicę. Akurat mnie udało się sfotografować samca (te trójkątne plamy na skrzydłach i duży rozmiar), a parę dni później także kopulującą parę, gdzie również dopatrzyłam się podobnego wzoru na skrzydłach. Piszesz, że rozpiętość nóg może dochodzić do 10 cm. Ja bym powiedziała, że to długość nóg dochodzi do 10 a może i 15 cm – przynajmniej ja takie okazy widziałam.

  • Zajrzałem do twojego postu na temat komarnic. Faktycznie masz tam bardzo ładną parkę koziułek z tego gatunku. więc gratuluje jej spotkania.
   Co do rozmiaru nóg… nigdy nie spotkałem się z tak dużym osobnikiem, nie mam też żadnych takich informacji w literaturze, by jakiekolwiek koziułki miały nogi długie na 15 cm. Nie mogę więc tego ani potwierdzić, ani zaprzeczyć.
   Jeszcze tak a pro po twojego postu. Dwa ostatnie zdjęcia przedstawiają samca Eutonia barbipes, która zaliczana jest do odrębnej rodziny Limoniidae, choć na pierwszy rzut oka przypomina z wyglądu koziułkę 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s