Tereny piaszczyste są bardzo chętnie zamieszkiwane przez różnorodne owady, także chrząszcze. Doskonałym przykładem jest tutaj rodzaj Opatrum, który liczy w naszym kraju dwa gatunki. Co ciekawe pociąg do terenów… wydających się bardziej suchymi niż wilgotnymi, wcale nie wyklucza sympatii do tych drugich. Wręcz przeciwnie. Nasz bohater preferuje bowiem miejsca piaszczyste, położone blisko terenów wilgotnych, a więc różnych zbiorników wodnych, torfowisk itp.
Systematyka i wygląd
Rodzaj Opatrum zalicza się do rodziny czarnuchowatych (Tenebrionidae). Jak wspomniałem wyżej, mamy w Polsce dwa gatunki: Opatrum riparium, o którym będzie dzisiaj mowa, a także Opatrum sabulosum, znanego też jako omrzel piaskowy. Tak. Jak dobrze się domyślacie, skoro ma polską nazwę, to jest tym samym bardziej znany, chociażby dlatego, że gości w niektórych atlasach owadów. Zupełnie inaczej niż nasz bohater, o którym informacje można znaleźć głównie w necie.
Oba te gatunki są ze sobą powszechnie mylone, gdyż wyglądają niemal tak samo, ale da się je na oko odróżnić. Zanim jednak o tym, najpierw kilka innych faktów na ich temat. Zarówno jeden jak i drugi osiągają podobne wymiary, czyli mierzą około 1 centymetra. Jeśli jest coś, na co warto zwrócić uwagę, to z pewnością ich ubarwienie. Wbrew nazwie rodziny, trudno o nich powiedzieć, że są czarne. Ich kolor podchodzi bardziej pod szary, tylko taki ciemniejszy lub wręcz brudniejszy. Tutaj też dochodzimy do różnicy między jednym, a drugim omrzelem. O. riparium posiada na przedpleczu czarne wzgórki, wyglądające z góry jak ciemne, nieregularne plamy. U omrzela piaskowego zaś w ogóle ich nie uświadczymy.
Gdzie go można spotkać?
Występuje w dużej części kraju, na rozproszonych stanowiskach, ale jest znacznie rzadszy niż kuzyn. Tak jak wspomniałem na samym początku, preferuje tereny piaszczyste położone w wilgotnych miejscach, często przy zbiornikach wodnych lub podmokłych łąkach (inaczej niż omrzel piaskowy, który woli suchsze miejsca). Dorosłe owady obserwuje się wiosną, głównie w kwietniu i maju.
Tryb życia
Przyznam, że nie rozpiszę się o nim zbytnio, ale cóż… tak to jest, jak o biologii nie ma zbyt wiele informacji w źródłach pisanych. Owady dorosłe, tuż po przezimowaniu w komorze poczwarkowej, pojawiają się już w kwietniu i wtedy też stają się w pełni aktywne. W tym czasie można je spotkać jak wędrują, chociażby po piaszczystych drogach, w poszukiwaniach pokarmu (czyli różnych roślin), oraz partnerów do rozrodu. Larwy także są roślinożerne, te jednak wybierają żerowanie w rozkładających się szczątkach organicznych, do których dobierają się pod ziemią. Do ich przepoczwarczenia dochodzi w drugiej połowie sierpnia i we wrześniu. No… i to by było właśnie na tyle w kwestii tego chrząszcza.