5 comments on “Cetyniec większy (Tomicus cf. piniperda) – zmora leśników

 1. ten cetyniec to kolega z branży 😉
  przyznaję, że i ja kornika nie widziałem… dziury po nim (i innych drążycielach) natomiast często 😉

 2. Świetny artykuł.
  Ale:
  (odnośnie monokultur sosnowych i lasów gospodarczych)”(…), że coraz bardziej zastępują one lasy naturalne, bowiem te ostatnie mają to do siebie, że zawierają w sobie ogromną bioróżnorodnośći(…)”

  Lasów naturalnych już nie ma! Są lasy o charakterze naturalnym.

  Co do bioróżnorodności to problem nie leży w lasach gospodarczych a siedliskach jakie one zajmują. Bogate siedliska (lasy, lasy mieszane), na których występowała olbrzymia bioróżnorodność (a ta wiadomo, że wzrasta wraz z zasobnością siedliska), zostawały sukcesywnie przez człowieka zamieniane na obszary rolne. Lasom pozostawiono jedynie obszary nienadające się do uprawy roli – bardzo ubogie siedliska borowe (lasy na bogatych siedliskach zachowały się głównie w górach w których z powodu warunków klimatycznych nie dało się uprawiać roli)
  Siedliska borowe charakteryzują się (naturalnie) mniejszą bioróżnorodnością niż siedliska bogate a porastające je monokultury sosnowe są również normalnym (naturalnym) składnikiem tych siedlisk… Ba! gradacje owadzie są również naturalne na tych siedliskach! Lasy borowe o klimaksowym składzie gatunkowym, w przypadku Polski sosny, odnawiają się jedynie przy obecności dużych otwartych przestrzeni – a te pojawiały się po gradacji owadziej, huraganie czy pożarze. W rezultacie takiego sposobu odnowienia się lasu powstawała… Jednowiekowa monokultura (naturalna oczywiście).

  Co do wypowiedzi, iż lasy gospodarcze zastępują lasy naturalne to…
  Lasy gospodarcze (towarowe) zajmują coraz mniej powierzchni, siedlisk bogatych przybywa a bioróżnorodność w lasach polskich od początku lat 90 znacznie wzrosła w związku ze zmianą polityki leśnej. Lasów ochronnych przybyło (samo przystąpienie do projektu Natura 2000 powodowało iż 30% pow. objętych zostało ochroną). Dodatkowo w Polsce praktycznie nie było lasów o charakterze naturalnym. Słynne lasy puszczy białowieskiej czy Babiej Góry były zwierzyńcami w których nie zachodziły naturalne procesy. Praktycznie jedyne zachowane lasy o charakterze pierwotnym to niepozorne lasy wysokogórskie (nomen omen o niskiej bioróżnorodnośći)

  Pozdrawiam!

 3. Witam. Cetyniec pojawił się u mnie na świeżo zwiezionym drewnie kominkowym, co ciekawe „zasiedlił” jesion, a akacji nie ruszył. Jest tego tak dużo, że na początku myślałem, że to jakieś muszki.
  W cieplejsze dni latają po całej okolicy, obsiadają okna, elewację, całą drewutnię, W zimniejsze ich nie widać. Pojawiły się kilka dni temu na początku kwietnia, w tysiącach sztuk, powgryzały się w drewno na głębokość kilku centymetrów. Latają tylko w ciągu dnia, wieczorem znikają w drewnie.
  Jak się ich pozbyć? Proszę o poradę bo jest to bardzo uciążliwe towarzystwo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s