4 comments on “Szablaki (Sympetrum spp.)

  1. bardzo fajny artykuł, a ważki to niesamowicie ciekawe stworzenia

    tak się składa, że mam pod nosem, w pracy zbiornik wodny (stare wyrobisko gliny), bardzo mocno zarośnięty i zarybiony. Ważek widujemy tam od groma, ale przede wszystkim drobnicę. Dużych jest mniej i jak do tej pory nie udało się nam sfocić ani jednej (w przeciwieństwie do drobnicy, która ma już parę setek zdjęć). Są jakieś szczególne taktyki polowania na duże ważki? Są strasznie płochliwe, nie wiedzieć czemu…

    • To zależy od gatunku. Duże gatunki ważek, jak husarze czy żagnice bardzo rzadko siadają na ziemi, praktycznie cały czas latając to tu, to tam, dlatego bardzo trudno je fotografować, choć z reguły latają w rewirze składającym się np. z niewielkiego kawałka leśnej drogi albo brzegu rzeki, więc łatwo je obserwować. Mniejsze, jak właśnie szablaki, ważki czteroplame czy lecichy wielkie siadają na roślinach lub powierzchni gleby i tam czekają aż coś przeleci obok nich, wtedy podlatują, łapią i wracają na poprzednie miejsce. Ważki są płochliwe, gdyż doskonale widzą, a każde duże stworzenie, które się do nich zbliża, a więc i ludzie, są traktowani przez nie jako potencjalni wrogowie, przed którymi na wszelki wypadek lepiej uciec.

  2. Ech Mazury. Zawsze jak jadę do Szczytna do teściowej zabieram całą moją szklarnię ale jeszcze nigdy z niej nie skorzystałem. Zawsze rodzinna kołomyjka blokuje mnie w domu. Porządnie zorganizowana stronka. Pozdrawiam i samych sukcesów.

  3. Bardzo przydatne informacje, które pozwolą mi uporządkować wiedzę oraz zdjęcia. Ja akurat mam duże szczęście do ważek, głównie szablaków, które zwykle ignorują moją obecność i nie uciekają przez wiele, wiele minut. W ten sposób zebrałam sporą kolekcję (mam np. samicę szablaka wędrownego) :-).
    Dziękuję i pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s