7 comments on “Łowik (Cf. Machimus sp.) – przystosowany do zabijania.

  1. dzięki za opis, pierwsze foto faktycznie pokazuje co trzeba
    ja zawsze miałem wątpliwości co do łowików – nie wiem czemu, ale nie polubiliśmy się… postaram się jednak ich nie przepędzać 😉

  2. Widziałem takie łowiki na plaży w Gdańsku, jak powiedziałem matce, ze to łowik szerszeniak to bała się podczas opalania, aby jej nie dziabnął 🙂

  3. Pierwszy raz zobaczyłem tego dziwnego owada w 1979. Siedział na murku. Zadziwił mnie jego wygląd, a po chwili jeszcze bardziej to, jak skoczył na muchę… Myślę, że jest to chyba gatunek imigrantów, bo przedtem wcześniej nigdy ich nie widziałem. (Mam 55 lat) Teraz jest ich coraz więcej i właściwie można je wszędzie spotkać. I niestety, spotkałem się z przypadkami, że i ludzi swą igłą dziabały.

  4. mnie cos takiego użarło, najpierw czaiło się a potem chyc i uwalił bolesnie w nogę. Był ten owad namolny, odruchowo chiałam to pacnąć ale zwiał. Po czasie zauważyłam, że czai się nieopodal i poluje na moja nogę, więc też na niego zapolowałam i wygrałam, był wieki- długości szerszenia ale podobny do tego ze zdjęcia, tylko szary w paski.

  5. Łowiki spotykam często w moim ogrodzie, jednak dopiero wczoraj zaobserwowałem prawdziwego olbrzyma. O ile spotykane przeze mnie łowiki wydają się nie byś większe od ścierwicy (no, może trochę dłuższe) o tyle tamten był przynajmniej wielkości szerszenia (znowu, trochę dłuższy). Nie spodziewałem się, że łowiki mogą być tak wielkie! Niestety, moje obserwacje skończyły się po kilkunastu sekundach, albowiem ten zaraz poderwał się do lotu i odleciał w siną dal.

  6. W sytuacji aktualnej inwazji szerszenia Vespa velutina powinno się zrekonstruować populację łowika szerszeniaka (wziąć go pod ochronę). Inaczej może być kiepsko dla pszczół i trzmieli. Ludzie zabijają łowika za wygląd.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s